Schodiště

14. září 2013 v 13:55 |  Schodiště
Jakmile byl hotový strop a začali jsme dělat patro, museli jsme lézt nahoru vždy po žebříku. Materiál jsme si vždycky vyvezli vrátkem, ale my osobně jsme si museli hezky zavrzat hliníkovými příčkami. Proto vyvstala potřeba začít budovat schody. V plánu bylo železobetonové točité schodiště, které se pak později obloží dřevem.
Zedník schodiště již šaloval a betonoval několikrát, ale točité ještě nikdy a radil mi, ať si na šalování raději zjednám truhláře. Koukal jsem na pár blogů na internetu, jak se takové schodiště staví a úplně těžké mi to nepřišlo. Byla to tedy pro mě další výzva.
První co jsem udělal bylo, že jsem si namaloval jednotlivé stupně schodů na zdi, a to jak na vnitřní tak na vnější. Kreslil jsem to celkem třikrát, protože jsem na to šel původně tak, že jsem si odečítal obložení schodnic, a to jak vodorovné tak příčné. To mi přišlo zmatečné a pořád jsem se nemohl dopočítat. Nakonec jsem namaloval finální výšku i nášlapnou délku, jako by to již bylo obložené s tím, že to pak budu při šalování schodnic posouvat dolů. Musel jsem při tom počítat i s výškou podlahy v přízemí i v patře. Poté jsem si pod nakreslenými schodnicemi namaloval desku pod schodama. Snažil jsem se, aby výška desky měla vždy nejméně 10 cm. Když jsem tohle měl hotové, tak jsem do zdi vyřezal drážku a kapsy pro jednotlivé schody. Prášilo se strašně.
No a potom začala ta legrace se šalováním. Na pilu jsem si dojel pro prkna, přičemž trámy a kůly na podepření jsem měl z podpěr stropu. Nejprve jsem si po obvodech zdí nainstaloval trámy a podepřel kůlama. Šalování desky pod rovnýma schodama bylo snadné - uříznout požadovanou délku a přitlouct na trámy. Pak jsem se ale dostal k místu, kde jsem měl začít točit zatáčku. Z webu jsem věděl, že se musí řezat a skládat jednotlivé trojúhelníky. Ale vůbec jsem nevěděl v jakém poměru a pořád mi nebylo jasné, jak to celé dělat, aby jsem po vnitřku nepředběhl vnějšek či naopak a abych na obou stranách rovnoměrně stoupal. Nakonec jsem tedy zvolil metodu pokus-omyl a nějak prostě začal. A ono to nějak postupně přibývalo a teprve až když jsem řezal druhou půlku zatáčky, tak jsem začal tušit, že by to mohlo nějak vyjít. Pod schodama plánujeme mít jen jakousi spíž, takže úplně na vzhledu spodku desky nezáleželo, navíc se to stejně bude nahazovat a nerovnosti se tak dají krásně zahladit. Finální rovinka pod rovnýma schodama už byla zase hračka.
V průběhu šalování jsem musel po "desce" chodit, takže jsem si ji průběžně ještě podepíral. Taky jsem věděl, že tam příjde nejméně 1,5 tuny betonu, takže jsem podepření vůbec nepodceňoval.
Další fáze byla ocelová výztuž. Od mistra již vím, že beton sám o sobě drží jen málo, že nejdůležitější na tom všem je železo v betonu. Musím zase podotknout, že zedník je opravdu starý praktik, protože už když jsme dělali strop, tak myslel na to, že v místě, kde budou schody, musíme nechat koukat dráty pro napojení na železnou konstrukci schodů. Pro výztuž desky schodů jsem použil kari sítě, které jsem zasunul i do vyříznutých drážek ve zdech. Pod nimi jsem rozložil tyče, aby byly sítě pěkně v betonu a nikoli na jeho úplném dně. Nejhorší bylo to vše naohýbat, aby to kopírovalo půdorys desky. Nakonec jsem ještě dva celé nepřerušené roxory propojil s vyčnívajícíma drátama ze stropu až na zem. Další nařezané dráty jsem nechal do schodnic, které jsme tam pak přidávali při betonování.
Poslední ze šalování zbývaly jednotlivé schodišťové stupně. Původně jsem chtěl jít cestou, že si ze širokého prkna vyřežu stupně, takové jakoby zuby a to prkno přišroubuju na zeď. To se mi ale nějak zdálo být moc složité a proto jsem využil trámy, co jsem měl na stavbě a ty jsem skrz zeď přišrouboval závitovými tyčemi zase po vnitřním a vnějším obvodu zdí.
Od pokrývačů zbyly kousky střešních latí, takže jsem je použil pro zapření prken pro šalování schodnic. V zatáčce, kde byly prkna moc dlouhé, jsem je ještě zapřel, aby se tíhou betonu neprohly do oblouku.
No a když šalování bylo již vše připravené, tak jsem se domluvil s místními stavebninami, že mi umíchají 1,5 m3 suchého, resp. lehce vlhčeného betonu. Přivezli ho na multikáře na dvakrát s odstupem času, abychom ho stíhali zpracovat. Finále už bylo na mistrovi. Já jen vozil kolečka s betonem a on ho tam pěchoval, přidával ještě dráty a potom od shora jednotlivé nášlapné plochy uhladil.
Po třech dnech, kdy jsem je zaléval, jsem se po nich poprvé prošel a po týdnu jsem odšaloval schodnice. Desku nechám tvrdnout celých 28 dní. 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Martin Juřica Martin Juřica | E-mail | 18. září 2015 v 17:47 | Reagovat

Dobrý den, zajímalo by mě jak velkou plochu toto schodiště zabírá respektive délka a šířka celého schodiště děkuji za odpověď Juřica

2 fil79t fil79t | 19. září 2015 v 10:19 | Reagovat

[1]:Dobrý den, schody jsou široké 110cm. Jinak jsou na ploše 2,5 x 2,5m, přičemž 30cm je středová zeď. Když tak v rubrice Příprava je půdorys 1. i 2. NP a když si zobrazíte ten obrázek, tak to krásně uvidíte.

3 Juřica Juřica | 22. září 2015 v 13:38 | Reagovat

Děkuji za odpověď
S pozdravem
JUŘICA

4 Jan Jan | 12. února 2016 v 11:50 | Reagovat

Pekná práca. Dúfam, že sa aj mne také podarí 8-)

5 Jezek Jezek | E-mail | 8. listopadu 2016 v 11:12 | Reagovat

Dobrý den, rád bych se zeptal kolik byla celková investice jak jak finanční tak i časová.
Předem děkuji za odpověď. :-)

6 fil79t fil79t | 8. listopadu 2016 v 15:10 | Reagovat

[5]:
Dobrý den,
v nákladech mám toto (celkem 7.600 Kč):
Prkna na šalování 1.600
Roxory 597
Kari síť 303
Zavitové tyče + matky a podložky 200
Beton 3.600
Zedník 1.300

Myslím, že truhláři za to šalování si berou 700-1000Kč za jeden schod.
Na tu časovou si úplně přesně nepamatuji, ale po chvilkách jsem to určitě minimálně týden šaloval. Tenkrát ale dělali tesaři střechu, takže jsem stejně neměl nic jiného na práci :-)

7 Roman Roman | E-mail | 15. října 2017 v 10:48 | Reagovat

No to jsi trochu přehnal s tou cenou jsem tesař a beru za schod 400 kč tak material zaplatiš a shod spočitaš cenu hned :-D  :-D

8 Jaromír Jaromír | E-mail | Web | 14. března 2019 v 6:43 | Reagovat

Máte to pěkně zdokumentované. Mě ty fotky jen trošku děsí. Vzpomněl jsem si, jak i my jsme stavěli dům a dělali schody. Jsem hrozně rád, že už máme vše hotové a skoro bydlíme. Už nám chybí jen poslední dodělávky. Na schody jsme si koupili dřevěné schodnice z https://www.drevo-shop.cz/schody-a-zabradli/schodiste/ a ještě čekáme, až nám je doručí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama